Aşağı Kaydır

Hikayemiz

Hikayemiz

French Blue Diamond...

Shiva, Hindu üçlüsü olarak bilinen üç tanrının sonuncusuydu. Alnındaki üçüncü göz, bilgeliğin sembolü olduğu gibi, muazzam gücünün ve enerjisinin de kaynağıydı.

Ne yazık ki üçüncü gözü temsil eden 112 karatlık Fransız Mavi Elması, Shiva’nın heykelinden çalınmıştı. Elmas, en büyük mavi elmas olma ayrıcalığına sahip olduğu için herkes ona sahip olmak istiyordu.

Fransız devriminden sonra ülkeden kaçmaya çalışırken idam edilen Kraliçe Marie Antoinette’den tahttan indirilen 2. Abdülhamit’e yıllarca el değiştirmişti.

Tanrıça tarafından lanetlendiği düşünülen elmasa sahip olanlar hastalıklar, intiharlar, kazalar, iflaslar yaşadı. Taşın taşıdığı laneti farkında olan son sahibi Harry Wiston, daha fazla insana zararı dokunmasından korkup, dev elması Smithsonian Enstitüsüne bağışladı.

1958’den bu yana orada sergilenen ve hala bir çok ziyaretçisi olan elmasın önemi, bilim insanlarının insan beyni üzerindeki araştırmaları arttıkça artıyor. Artmaya da devam edecek çünkü beyin epifizinin üçüncü göz olduğu iddia ediliyor. Bakmak ve görmek farklı şeylerdir ve ancak üçüncü gözü açık insanlar görmeyi başarabilir.

01.